Invited groups |
2019Northern Arizona Tune-Up 2019 Results - Northern Arizona Indoor Tune-Up
Published by
Results: Wingfoot Finish NAU Tune Up
J. Lawrence Walkup Skydome
Northern Arizona University, Flagstaff, AZ - 2/15/2019
Results
Event 1 Women 60 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Melanise Chapman Unattached 7.50q 3
2 Valexsia Droughn SO Cal St. LA 7.59q 2
3 J'Liyah Miles SR Cal St. LA 7.64q 1
4 Shakeia Pinnick Elite Sports 7.73q 1
5 Kayla Dickerson JR Cal St. LA 7.81q 2
6 Jada Newkirk SO Occidental 7.82q 2
7 LaShauna Porter JR Occidental 7.88q 3
8 Annick Bangou FR Redlands 7.89q 1
9 Onome Ugbisien FR Central Arizona 7.91 3
10 Terayah Stukes FR Glendale 7.92 2
11 Rita Sakharov SO Northern Arizona 7.93 3
12 Courtney O'Neal FR Redlands 7.96 2
13 Camille Foster FR Mesa 7.98 1
14 Alexis Caston SO Northern Arizona 8.04 1
15 Jayla Miles FR Cal St. LA 8.15 3
16 Emma Yudelevitch SR Occidental 8.16 3
17 Cheyenne Henry SO Paradise Valley 8.19 2
18 Javany McDermott SO Cal St. LA 8.28 3
19 Mya Ferguson FR Cal St. LA 8.31 3
20 Amara Young SO Cal St. LA 8.33 2
21 Tori Roberts Arizona Elit 8.39 1
22 Gabrielle Maynes SO Grand Canyon 8.41 2
Event 1 Women 60 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Melanise Chapman Unattached 7.46
2 Valexsia Droughn SO Cal St. LA 7.51
3 J'Liyah Miles SR Cal St. LA 7.57
4 Shakeia Pinnick Elite Sports 7.68
5 LaShauna Porter JR Occidental 7.81
6 Jada Newkirk SO Occidental 7.82
7 Annick Bangou FR Redlands 7.85
8 Kayla Dickerson JR Cal St. LA 7.89
Event 2 Men 60 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Riak Reese SR Unattached 6.79q 3
2 Elijah Lilly JR New Mexico 6.85q 1
3 Jamel Miller FR Glendale 6.86q 1
4 Phillip Austin FR Arizona 6.87q 2
5 Lawrence Trice Jr. Elite Sports 6.88q 4
6 Luke Bohlinger SR Redlands 6.92q 3
7 Edwin Adams SO Central Arizona 6.94q 1
8 Tyler Webb JR Occidental 6.96q 3
9 Trent Stimac SO Mesa 7.02 2
10 Jay Griffin JR New Mexico 7.03 4 7.023
11 Karlos Logan JR Grand Canyon 7.03 4 7.028
12 Jamal Miller FR Glendale 7.04 1
13 Ambulai Quaye FR Glendale 7.13 3
14 Lawrence Johnson FR New Mexico 7.14 2 7.137
14 Eric Miller SR Grand Canyon 7.14 3 7.137
16 Tevin Mayfield SR Unattached 7.15 4
17 Wallace Burgess SO Mesa 7.18 2
18 Alec Callahan NAU Track Club 7.33 4
19 Cameron Peters NAU Track Club 7.40 1 7.399
20 James Koch FR Grand Canyon 7.40 1 7.400
21 Seth Najac NAU Track Club 7.58 2
22 Darren Nguyen NAU Track Club 7.63 3
23 Richard Hofstetter Team Run Flag 7.75 3
24 Juan Ortiz NAU Track Club 7.83 2 7.821
25 Jason Gaglione NAU Track Club 7.83 4 7.826
26 Chance Strawderman NAU Track Club 7.91 3
-- Tim White SO Paradise Valley FS 2
Event 2 Men 60 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Riak Reese SR Unattached 6.73 6.724
2 Lawrence Trice Jr. Elite Sports 6.73 6.730
3 Luke Bohlinger SR Redlands 6.93
4 Phillip Austin FR Arizona 6.94
5 Edwin Adams SO Central Arizona 6.98 6.973
6 Jamel Miller FR Glendale 6.98 6.975
7 Tyler Webb JR Occidental 7.01
Event 3 Women 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Tatum Waggoner SR Arizona 23.93 4
2 Jade Griffin JR La Verne 25.66 3
3 Camille Foster FR Mesa 25.73 3
4 Onome Ugbisien FR Central Arizona 25.75 2
5 Nicolee Foster SO Central Arizona 26.22 1
6 J'Liyah Miles SR Cal St. LA 26.34 4
7 Alexis Caston SO Northern Arizona 26.45 3
8 Mya Ferguson FR Cal St. LA 26.72 1
9 Terayah Stukes FR Glendale 26.82 2
10 Dericka Braden SO Cal St. LA 26.93 1
11 Cheyenne Henry SO Paradise Valley 27.12 3
12 Gabrielle Maynes SO Grand Canyon 27.20 4
13 Jayla Miles FR Cal St. LA 27.57 2
14 BaiLee Flake FR Paradise Valley 27.86 2
15 Aasia Robinson FR Grand Canyon 28.23 4
16 Amara Young SO Cal St. LA 28.35 2
17 Kylie Wilcox NAU Track Club 29.89 2
18 Bianca Rodriguez NAU Track Club 30.53 1
Event 4 Men 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Jay Griffin JR New Mexico 21.22 5
2 Tim White SO Paradise Valley 21.61 5
3 Zakee Washington JR Arizona 22.24 5
4 Wallace Burgess SO Mesa 22.43 3
5 Demari Nicholson FR Central Arizona 22.50 2
6 Trent Stimac SO Mesa 22.51 4
7 Ambulai Quaye FR Glendale 22.52 3
8 Jamal Miller FR Glendale 22.55 4
9 Isaiah Scoville FR Central Arizona 22.59 3
10 Karlos Logan JR Grand Canyon 22.60 4
11 Cole Flowers FR Glendale 22.61 3
12 Ivan Zaharchenko SO Paradise Valley 22.62 4
13 Calvin Wilson SO Paradise Valley 22.68 5
14 Demetrius Lindo Unattached 22.82 1
15 Eric Miller SR Grand Canyon 22.96 3
16 Sean Neely FR Central Arizona 23.36 1
17 Tre'Ron Griffith FR Glendale 23.37 2
18 Alec Callahan NAU Track Club 23.41 1
19 Jacob Silguero FR Unattached 23.50 3
20 Cameron Bolt NAU Track Club 23.72 1
21 Camron Thomas FR Central Arizona 23.86 2
22 Seth Najac NAU Track Club 24.96 1
23 Richard Hofstetter Team Run Flag 25.51 2
24 Jason Gaglione NAU Track Club 25.60 2
Event 5 Women 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Tatum Waggoner SR Arizona 53.69 3
2 Janeth Moya SR Cal St. LA 58.70 3
3 Erin Gibson FR Central Arizona 59.03 3
4 Nicolee Foster SO Central Arizona 59.72 2
5 Damaris Hamilton SR Cal St. LA 1:00.21 2
6 Dericka Braden SO Cal St. LA 1:01.50 2
7 Tamia Robinson SO Glendale 1:02.31 2
8 Shantal Henry NAU Track Club 1:02.49 1
9 BaiLee Flake FR Paradise Valley 1:03.38 2
10 Renae Beckman NAU Track Club 1:03.72 1
11 Kylie Wilcox NAU Track Club 1:06.72 1
12 Bianca Rodriguez NAU Track Club 1:07.94 1
Event 6 Men 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Jamiel Trimble US WCAP 47.28 7
2 Troy Pollard SR Triple Crown 47.33 7
3 Marquis Brown-Tiller SO Mesa 48.29 6
4 Richard Finical SR Azusa Pacific 48.54 6
5 Latrell Tellis SR Unattached 49.10 6
6 Jamel Miller FR Glendale 49.15 6
7 Calvin Wilson SO Paradise Valley 49.48 7
8 Demari Nicholson FR Central Arizona 49.68 4
9 William Blocker FR Mesa 50.05 5
10 Idris K Elite Sports 50.68 5
11 Kobi Wantulok FR Grand Canyon 50.71 6
12 Bryce Clemons SO Mesa 50.78 5
13 Ivan Zaharchenko SO Paradise Valley 50.84 4
14 Clifton Johnson FR Central Arizona 51.21 3
15 Jacob Silguero FR Unattached 51.47 5
16 Jabril Grey NAU Track Club 52.44 1 52.433
17 James Lara FR Mesa 52.44 3 52.439
18 Michael Louzada FR Paradise Valley 52.50 3
19 Isaiah Scoville FR Central Arizona 52.60 3
20 Cameron Bolt NAU Track Club 52.79 2
21 Camron Thomas FR Central Arizona 52.82 2
22 Tre'Ron Griffith FR Glendale 52.98 4
23 Alec Callahan NAU Track Club 55.38 1
24 Chance Strawderman NAU Track Club 56.06 1
-- Casey Huguez FR Grand Canyon DQ 4 Borke Early
-- Zakee Washington JR Arizona DQ 7 Broke Early
-- P.J. Rice Unattached DQ 2 Broke Early
Event 7 Women 600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Dana Padget JR Northern Arizona 1:42.37
48.261 (48.261) 1:42.367 (54.107)
2 Rita Sakharov SO Northern Arizona 1:46.31
48.492 (48.492) 1:46.306 (57.814)
3 Mia Gutierrez FR Glendale 1:49.14
52.502 (52.502) 1:49.139 (56.637)
4 Renae Beckman NAU Track Club 1:51.27
51.967 (51.967) 1:51.269 (59.302)
5 Camilla Rezetko NAU Track Club 1:57.10
51.522 (51.522) 1:57.093 (1:05.571)
Event 8 Men 600 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Michael Marchica FR Northern Arizona 1:23.37 2
39.371 (39.371) 1:23.365 (43.995)
2 Jesus Ortiz FR Glendale 1:23.57 2
39.813 (39.813) 1:23.565 (43.753)
3 Kyle Kerr FR Glendale 1:23.69 2
39.695 (39.695) 1:23.684 (43.990)
4 David Berry ALTIS 1:24.86 2
40.478 (40.478) 1:24.859 (44.382)
5 Noah Lopez FR Glendale 1:31.73 2
42.865 (42.865) 1:31.723 (48.858)
6 Clifton Johnson FR Central Arizona 1:31.77 1
47.427 (47.427) 1:31.765 (44.339)
7 Austin Engelbrecht NAU Track Club 1:32.23 1
46.851 (46.851) 1:32.224 (45.373)
8 Jabril Grey NAU Track Club 1:32.57 2
41.899 (41.899) 1:32.565 (50.666)
9 Joel Dongo SO Glendale 1:33.97 1
46.411 (46.411) 1:33.969 (47.558)
10 Ray Langlais NAU Track Club 1:38.31 1
49.480 (49.480) 1:38.310 (48.831)
11 Juan Ortiz NAU Track Club 1:38.41 1
49.758 (49.758) 1:38.407 (48.650)
12 Darren Nguyen NAU Track Club 1:39.48 1
48.749 (48.749) 1:39.471 (50.722)
Event 9 Women 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Quin Johnson SO Mesa 2:22.53
34.819 (34.819) 1:27.488 (52.670) 2:22.525 (55.038)
2 Alexandra Louis SO Mesa 2:28.59
35.927 (35.927) 1:31.743 (55.817) 2:28.583 (56.840)
3 Keili Dorn SR Embry-Riddle 2:29.54
35.418 (35.418) 1:32.392 (56.974) 2:29.536 (57.144)
4 Jacquelyn Dinauer FR Paradise Valley 2:33.22
36.988 (36.988) 1:35.094 (58.106) 2:33.215 (58.122)
5 Maggie Orr FR Mesa 2:34.64
36.775 (36.775) 1:34.705 (57.930) 2:34.639 (59.935)
6 Rilie Fairley FR Paradise Valley 2:39.11
37.513 (37.513) 1:37.580 (1:00.068) 2:39.103 (1:01.523)
7 Nijillanaa Hunter FR Mesa 2:39.79
38.273 (38.273) 1:40.759 (1:02.486) 2:39.789 (59.031)
8 Mikaila Lockhart FR Paradise Valley 2:42.62
37.110 (37.110) 1:36.495 (59.385) 2:42.617 (1:06.123)
9 Janae Quihuis FR Mesa 2:44.37
38.501 (38.501) 1:41.180 (1:02.679) 2:44.363 (1:03.184)
10 Paris Chee SO Central Arizona 2:53.59
37.998 (37.998) 1:42.090 (1:04.092) 2:53.587 (1:11.498)
11 Breanna Teschner SR Dukes TC 2:55.42
39.359 (39.359) 1:47.335 (1:07.976) 2:55.413 (1:08.079)
Event 10 Men 800 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Erik Oswald SR Unattached 1:58.35 2
29.123 (29.123) 1:15.163 (46.040) 1:58.341 (43.179)
2 Ricky Garcia SR Oregon Tech 1:58.47 2
29.386 (29.386) 1:15.773 (46.387) 1:58.461 (42.689)
3 Paul Wyatt SR Oregon Tech 1:59.11 2
29.637 (29.637) 1:15.985 (46.349) 1:59.105 (43.120)
4 Davonte Jett-Reynolds SO Central Arizona 2:00.58 1
29.263 (29.263) 1:16.204 (46.941) 2:00.579 (44.376)
5 Aaron Fawley FR Paradise Valley 2:01.46 2
28.616 (28.616) 1:15.417 (46.801) 2:01.451 (46.035)
6 Tristan Stellmach SO Mesa 2:02.12 2
28.731 (28.731) 1:16.126 (47.396) 2:02.112 (45.986)
7 Andrew McCumber FR Mesa 2:02.51 2
28.975 (28.975) 1:15.861 (46.887) 2:02.509 (46.648)
8 Jesse Gaines FR Glendale 2:03.62 1
29.333 (29.333) 1:16.640 (47.307) 2:03.618 (46.979)
9 Benjamin Brady FR Mesa 2:04.01 2
28.233 (28.233) 1:16.245 (48.013) 2:04.009 (47.764)
10 Sammy Schilling SR Grand Canyon 2:04.95 1
28.422 (28.422) 1:14.230 (45.808) 2:04.943 (50.713)
11 Brandon Jirak SO Glendale 2:05.05 2
27.908 (27.908) 1:15.674 (47.766) 2:05.041 (49.368)
12 Johnathon Desanti FR Central Arizona 2:05.10 1
29.779 (29.779) 1:18.800 (49.022) 2:05.097 (46.297)
13 Grady Kerst SO Embry-Riddle 2:05.12 1
29.443 (29.443) 1:18.424 (48.982) 2:05.117 (46.693)
14 Henry Moore SO Unattached 2:05.86 1
29.548 (29.548) 1:17.429 (47.881) 2:05.853 (48.425)
15 Erik Harang FR Embry-Riddle 2:10.68 1
30.105 (30.105) 1:20.994 (50.889) 2:10.680 (49.687)
16 Mitch Platt FR Mesa 2:11.95 1
30.690 (30.690) 1:19.339 (48.650) 2:11.947 (52.608)
17 Alwyn Reid FR Dine College 2:12.94 1
29.570 (29.570) 1:18.274 (48.705) 2:12.939 (54.665)
18 Ray Langlais NAU Track Club 2:13.71 1
29.126 (29.126) 1:22.928 (53.802) 2:13.707 (50.780)
19 Robert Kimmerling JR Embry-Riddle 2:14.26 1
30.244 (30.244) 1:21.325 (51.081) 2:14.256 (52.932)
Event 12 Women 1 Mile Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Keili Dorn SR Embry-Riddle 5:21.27
20.856 (20.856) 1:19.920 (59.065) 2:20.439 (1:00.520)
3:22.048 (1:01.609) 4:23.690 (1:01.642) 5:21.267 (57.577)
2 Hana Hall Ambessa TC 5:21.91
19.808 (19.808) 1:19.524 (59.717) 2:19.692 (1:00.169)
3:21.385 (1:01.693) 4:24.121 (1:02.736) 5:21.902 (57.781)
3 Zoe Wall JR Northern Arizona 5:23.62
20.823 (20.823) 1:19.167 (58.345) 2:19.396 (1:00.229)
3:21.029 (1:01.634) 4:23.922 (1:02.893) 5:23.614 (59.692)
4 Jessica Embro SR Embry-Riddle 5:23.91
21.181 (21.181) 1:20.175 (58.995) 2:20.913 (1:00.739)
3:22.683 (1:01.770) 4:24.809 (1:02.126) 5:23.904 (59.095)
5 Abby Riordan FR Northern Arizona 5:28.09
20.900 (20.900) 1:19.755 (58.856) 2:19.907 (1:00.153)
3:21.618 (1:01.711) 4:23.537 (1:01.919) 5:28.082 (1:04.545)
6 Caroline Sloan FR Embry-Riddle 5:46.50
21.492 (21.492) 1:21.994 (1:00.503) 2:26.806 (1:04.813)
3:34.073 (1:07.267) 4:42.431 (1:08.358) 5:46.494 (1:04.064)
7 Carissa Evans FR Embry-Riddle 5:49.78
21.253 (21.253) 1:20.809 (59.557) 2:26.170 (1:05.362)
3:34.872 (1:08.702) 4:47.231 (1:12.360) 5:49.771 (1:02.540)
8 Mia Gutierrez FR Glendale 6:03.97
21.071 (21.071) 1:20.518 (59.448) 2:23.993 (1:03.475)
3:34.117 (1:10.125) 4:48.693 (1:14.576) 6:03.969 (1:15.277)
9 Breanna Teschner SR Dukes TC 6:12.16
21.253 (21.253) 1:24.012 (1:02.760) 2:30.725 (1:06.714)
3:42.631 (1:11.906) 4:58.073 (1:15.443) 6:12.155 (1:14.082)
-- Esther Beck FR Unattached DNF
21.521 (21.521) 1:21.278 (59.758) 2:25.579 (1:04.302)
3:37.088 (1:11.509)
Event 13 Men 1 Mile Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Theo Quax FR Unattached 4:14.50 2
18.311 (18.311) 4:14.500 (3:56.189)
2 Blaise Ferro SO Northern Arizona 4:15.35 2
18.117 (18.117) 4:15.350 (3:57.233)
3 Tucker Cargile SO Redlands 4:22.33 2
18.724 (18.724) 4:22.328 (4:03.604)
4 Peter Lomong SR Northern Arizona 4:22.52 2
18.513 (18.513) 4:22.516 (4:04.003)
5 John Ngaruiya SO Central Arizona 4:23.42 2
18.520 (18.520) 4:23.419 (4:04.899)
6 Davonte Jett-Reynolds SO Central Arizona 4:24.44 2
18.267 (18.267) 18.678 (0.411) 4:24.433 (4:05.756)
7 Ikageng Gaorekwe SO Central Arizona 4:25.02 2
18.898 (18.898) 4:25.020 (4:06.122)
8 Mitchell Small FR Unattached 4:25.99 2
17.894 (17.894) 4:25.988 (4:08.094)
9 Tristan Stellmach SO Mesa 4:26.60 2
18.507 (18.507) 4:26.600 (4:08.093)
10 Beau Prince SO Unattached 4:28.43 2
18.154 (18.154) 4:28.421 (4:10.267)
11 Erik Oswald SR Unattached 4:29.74 2
18.313 (18.313) 4:29.737 (4:11.425)
12 Jordan Bramblett SR Embry-Riddle 4:33.67 1
18.746 (18.746) 1:10.452 (51.706) 2:01.421 (50.969) 2:52.266 (50.845)
3:42.215 (49.950) 4:33.664 (51.449)
13 Ryan Wolff SR Northern Arizona 4:34.69 2
18.139 (18.139) 4:34.690 (4:16.551)
14 Nicholas Hernandez SO Embry-Riddle 4:35.07 1
19.260 (19.260) 1:11.209 (51.949) 2:02.841 (51.633) 2:54.837 (51.996)
3:46.590 (51.753) 4:35.061 (48.472)
15 Grady Kerst SO Embry-Riddle 4:35.08 1
18.848 (18.848) 1:10.578 (51.730) 2:01.925 (51.347) 2:54.702 (52.778)
3:47.971 (53.269) 4:35.079 (47.109)
16 Elliot Gindi SO Northern Arizona 4:37.69 2
18.295 (18.295) 4:37.690 (4:19.395)
17 Dustin Mullaney FR Unattached 4:38.25 2
19.073 (19.073) 4:38.244 (4:19.171)
18 Habtamu Cheney FR Central Arizona 4:41.53 2
4:41.529 (4:41.529)
19 Aaron Orar FR Unattached 4:42.35 1
18.044 (18.044) 1:08.418 (50.374) 2:02.322 (53.904) 2:55.298 (52.977)
3:49.773 (54.476) 4:42.346 (52.573)
20 Austin Engelbrecht NAU Track Club 4:42.36 1
17.693 (17.693) 1:07.735 (50.043) 2:03.783 (56.048) 2:58.974 (55.192)
3:54.635 (55.661) 4:42.355 (47.721)
21 Erik Harang FR Embry-Riddle 4:48.53 1
18.881 (18.881) 1:10.801 (51.920) 2:03.140 (52.340) 2:57.304 (54.164)
3:55.000 (57.697) 4:48.529 (53.529)
22 Mike Madsen SR Team Run Flag 4:51.19 1
19.169 (19.169) 1:12.374 (53.205) 2:07.044 (54.671) 3:03.165 (56.121)
3:58.661 (55.497) 4:51.188 (52.528)
23 Austin Luttrell SO Embry-Riddle 4:52.46 1
18.971 (18.971) 1:11.073 (52.102) 2:04.019 (52.947) 2:59.231 (55.213)
3:56.696 (57.465) 4:52.459 (55.763)
24 Andrew McCumber FR Mesa 4:53.96 2
4:53.956 (4:53.956)
25 Logan Harris FR Glendale 4:54.64 1
17.830 (17.830) 1:07.975 (50.145) 2:02.674 (54.699) 2:58.117 (55.444)
3:56.030 (57.914) 4:54.631 (58.601)
26 Robert Kimmerling JR Embry-Riddle 4:59.49 1
19.202 (19.202) 1:12.550 (53.349) 2:06.622 (54.072)
3:02.020 (55.399) 3:59.368 (57.348) 4:59.486 (1:00.119)
27 Allen Fowler SO Central Arizona 5:06.47 1
18.199 (18.199) 1:07.972 (49.774) 2:03.006 (55.035)
2:59.409 (56.403) 4:01.142 (1:01.733) 5:06.469 (1:05.327)
28 Noah Lopez FR Glendale 5:20.89 1
18.309 (18.309) 1:10.780 (52.471) 2:06.127 (55.348)
3:07.960 (1:01.833) 4:14.749 (1:06.790) 5:20.884 (1:06.136)
-- Ryan Lanley JR Northern Arizona DNF 2
17.675 (17.675)
Event 14 Women 3000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Georgia Porter Unattached 10:07.03
55.680 (55.680) 1:56.887 (1:01.208) 2:58.871 (1:01.984)
4:01.151 (1:02.280) 5:05.902 (1:04.752) 6:09.509 (1:03.607)
7:11.989 (1:02.480) 8:11.978 (59.990) 9:09.721 (57.743)
10:07.025 (57.305)
2 Miranda Myers SR Northern Arizona 10:18.92
55.450 (55.450) 1:56.652 (1:01.202) 2:58.587 (1:01.935)
4:00.964 (1:02.377) 5:05.585 (1:04.622) 6:09.333 (1:03.748)
7:11.892 (1:02.559) 8:14.286 (1:02.395) 9:17.134 (1:02.848)
10:18.913 (1:01.779)
3 Bryn Morley FR Unattached 10:33.85
55.844 (55.844) 1:57.081 (1:01.238) 2:59.100 (1:02.019)
4:01.354 (1:02.254) 5:06.069 (1:04.716) 6:10.307 (1:04.238)
7:15.111 (1:04.805) 8:21.644 (1:06.534) 9:28.567 (1:06.923)
10:33.844 (1:05.278)
4 Keili Dorn SR Embry-Riddle 10:48.72
1:02.128 (1:02.128) 2:05.986 (1:03.859) 3:12.232 (1:06.247)
4:18.408 (1:06.176) 5:23.011 (1:04.604) 6:28.758 (1:05.748)
7:34.825 (1:06.067) 8:41.788 (1:06.963) 9:48.348 (1:06.561)
10:48.714 (1:00.367)
5 Zoe Wall JR Northern Arizona 11:03.19
1:02.312 (1:02.312) 2:06.148 (1:03.837) 3:12.189 (1:06.042)
4:17.562 (1:05.373) 5:22.685 (1:05.124) 6:29.047 (1:06.363)
7:35.184 (1:06.138) 8:43.050 (1:07.866) 9:53.081 (1:10.031)
11:03.185 (1:10.105)
6 Quin Johnson SO Mesa 11:24.84
1:01.797 (1:01.797) 2:05.560 (1:03.764) 3:11.970 (1:06.410)
4:19.123 (1:07.153) 5:27.563 (1:08.441) 6:38.052 (1:10.489)
7:50.222 (1:12.171) 9:02.600 (1:12.378) 10:14.383 (1:11.784)
11:24.834 (1:10.452)
7 Lizzie Simon Go the Distance 11:39.88
1:06.738 (1:06.738) 2:13.037 (1:06.300) 3:21.057 (1:08.020)
4:30.307 (1:09.250) 5:41.425 (1:11.119) 6:52.969 (1:11.545)
8:05.626 (1:12.657) 9:18.000 (1:12.375) 10:32.581 (1:14.581)
11:39.880 (1:07.299)
8 Alliana Atencio SO Central Arizona 11:39.92
1:01.996 (1:01.996) 2:05.667 (1:03.672) 3:11.977 (1:06.310)
4:19.987 (1:08.011) 5:34.453 (1:14.466) 6:49.774 (1:15.321)
8:04.057 (1:14.284) 9:17.352 (1:13.295) 10:33.402 (1:16.050)
11:39.915 (1:06.514)
9 Maggie Orr FR Mesa 11:40.68
1:04.363 (1:04.363) 2:11.689 (1:07.326) 3:20.938 (1:09.249)
4:30.915 (1:09.978) 5:42.029 (1:11.114) 6:54.430 (1:12.402)
8:07.903 (1:13.473) 9:20.397 (1:12.494) 10:33.411 (1:13.014)
11:40.674 (1:07.263)
10 Ariana Anderson FR Embry-Riddle 11:43.23
1:02.645 (1:02.645) 2:07.901 (1:05.257) 3:15.460 (1:07.559)
4:24.747 (1:09.287) 5:36.067 (1:11.321) 6:49.287 (1:13.220)
8:04.182 (1:14.896) 9:18.306 (1:14.124) 10:33.947 (1:15.642)
11:43.227 (1:09.280)
11 Emily Simon Go the Distance 11:46.79
1:06.493 (1:06.493) 2:12.567 (1:06.075) 3:19.844 (1:07.277)
4:29.702 (1:09.858) 5:41.546 (1:11.845) 6:53.994 (1:12.448)
8:07.690 (1:13.696) 9:21.652 (1:13.963) 10:36.054 (1:14.402)
11:46.781 (1:10.728)
12 Mariah Yazzie SO Central Arizona 12:00.04
1:02.551 (1:02.551) 2:07.627 (1:05.077) 3:15.966 (1:08.339)
4:27.027 (1:11.062) 5:38.615 (1:11.589) 6:51.812 (1:13.197)
8:09.571 (1:17.760) 9:27.322 (1:17.752) 10:44.067 (1:16.745)
12:00.038 (1:15.972)
13 Meah Wilson FR Embry-Riddle 12:02.34
1:03.044 (1:03.044) 2:11.260 (1:08.217) 3:20.895 (1:09.635)
4:31.798 (1:10.904) 5:44.436 (1:12.639) 6:59.005 (1:14.569)
8:14.612 (1:15.608) 9:31.336 (1:16.724) 10:48.583 (1:17.248)
12:02.339 (1:13.756)
14 Janaya McIntosh FR Central Arizona 12:55.50
1:02.347 (1:02.347) 2:07.766 (1:05.420) 3:17.930 (1:10.165)
4:36.392 (1:18.462) 5:59.255 (1:22.863) 7:23.014 (1:23.759)
8:47.307 (1:24.293) 10:12.291 (1:24.985) 11:36.960 (1:24.669)
12:55.491 (1:18.531)
15 Leslie Simon Go the Distance 13:01.64
1:07.701 (1:07.701) 2:17.286 (1:09.586) 3:30.593 (1:13.307)
4:46.835 (1:16.242) 6:06.471 (1:19.637) 7:26.614 (1:20.143)
8:50.784 (1:24.170) 10:14.945 (1:24.161) 11:39.078 (1:24.133)
13:01.635 (1:22.558)
16 Kaysinee Shirley FR Mesa 13:18.05
1:08.715 (1:08.715) 2:21.351 (1:12.636) 3:37.676 (1:16.326)
4:58.864 (1:21.189) 6:24.652 (1:25.788) 7:51.516 (1:26.864)
9:16.958 (1:25.443) 10:40.502 (1:23.545) 12:05.359 (1:24.857)
13:18.048 (1:12.689)
17 Darian Davis FR Mesa 13:20.63
1:08.176 (1:08.176) 2:20.915 (1:12.739) 3:37.123 (1:16.209)
4:57.510 (1:20.387) 6:19.140 (1:21.631) 7:41.231 (1:22.092)
9:07.912 (1:26.681) 10:34.443 (1:26.532) 12:00.578 (1:26.135)
13:20.630 (1:20.052)
18 Summer Matia FR Central Arizona 13:31.63
1:03.279 (1:03.279) 2:13.227 (1:09.949) 3:29.182 (1:15.956)
4:51.123 (1:21.941) 6:15.262 (1:24.139) 7:43.101 (1:27.840)
9:13.070 (1:29.969) 10:41.580 (1:28.511) 12:09.723 (1:28.144)
13:31.629 (1:21.906)
19 Brittany Markee FR Central Arizona 14:21.92
1:03.741 (1:03.741) 2:17.062 (1:13.321) 3:42.257 (1:25.195)
5:09.173 (1:26.916) 6:36.520 (1:27.348) 8:07.883 (1:31.363)
9:39.366 (1:31.484) 11:10.688 (1:31.322) 12:33.893 (1:23.206)
14:21.914 (1:48.021)
-- Maggie Carruth SR Northern Arizona DNF
55.187 (55.187) 1:56.391 (1:01.205) 2:58.292 (1:01.901)
4:00.694 (1:02.402) 5:05.319 (1:04.626)
-- Doris Kitony FR Central Arizona DNF
1:02.090 (1:02.090) 2:06.238 (1:04.149) 3:13.623 (1:07.385)
4:25.348 (1:11.726) 5:40.950 (1:15.602) 7:00.731 (1:19.781)
8:22.168 (1:21.438) 9:45.392 (1:23.225) 11:04.056 (1:18.664)
Event 15 Men 3000 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Blaise Ferro SO Northern Arizona 8:39.38 2
52.045 (52.045) 1:47.075 (55.030) 2:40.388 (53.314) 3:33.009 (52.621)
4:26.559 (53.551) 5:19.667 (53.108) 6:13.504 (53.838) 7:05.672 (52.168)
7:54.630 (48.959) 8:39.376 (44.746)
2 Peter Lomong SR Northern Arizona 8:41.02 2
52.278 (52.278) 1:47.348 (55.070) 2:40.658 (53.311) 3:33.231 (52.573)
4:26.806 (53.576) 5:19.872 (53.066) 6:13.762 (53.891) 7:05.815 (52.053)
7:54.884 (49.070) 8:41.018 (46.134)
3 Ikageng Gaorekwe SO Central Arizona 8:48.52 2
52.149 (52.149) 1:46.401 (54.252) 2:40.393 (53.993) 3:33.502 (53.109)
4:27.312 (53.811) 5:20.337 (53.026) 6:14.301 (53.964) 7:06.309 (52.009)
7:57.503 (51.194) 8:48.518 (51.015)
4 Theo Quax FR Unattached 8:52.16 2
52.516 (52.516) 1:47.625 (55.110) 2:40.967 (53.342) 3:33.417 (52.450)
4:27.064 (53.648) 5:20.096 (53.033) 6:14.040 (53.944) 7:07.039 (53.000)
8:00.971 (53.932) 8:52.153 (51.182)
5 Beau Prince SO Unattached 9:12.58 2
52.709 (52.709) 1:47.975 (55.267) 2:41.266 (53.291) 3:35.138 (53.873)
4:30.527 (55.390) 5:26.933 (56.406) 6:24.999 (58.066) 7:23.605 (58.607)
8:20.919 (57.314) 9:12.573 (51.654)
6 Nicholas Hernandez SO Embry-Riddle 9:16.26 1
57.523 (57.523) 1:53.700 (56.177) 2:50.173 (56.474) 3:46.880 (56.707)
4:43.072 (56.192) 5:38.570 (55.499) 6:34.895 (56.325) 7:31.500 (56.605)
8:25.302 (53.803) 9:16.259 (50.957)
7 John Ngaruiya SO Central Arizona 9:17.38 2
53.442 (53.442) 1:48.155 (54.714) 2:41.462 (53.307) 3:34.471 (53.010)
4:30.237 (55.767) 5:27.157 (56.920) 6:25.230 (58.073) 7:23.832 (58.603)
8:21.592 (57.760) 9:17.376 (55.785)
8 Manuel Olivo-Quinones SO Central Arizona 9:18.45 2
53.529 (53.529) 1:48.312 (54.784) 2:41.950 (53.638) 3:35.875 (53.926)
4:30.892 (55.018) 5:27.593 (56.701) 6:25.356 (57.763) 7:23.905 (58.550)
8:21.756 (57.851) 9:18.449 (56.693)
9 Noah Kroeze SR Embry-Riddle 9:27.05 1
57.838 (57.838) 1:53.991 (56.154) 2:50.452 (56.461) 3:47.079 (56.627)
4:43.367 (56.288) 5:39.970 (56.603) 6:37.405 (57.435) 7:35.561 (58.157)
8:34.058 (58.497) 9:27.047 (52.990)
10 Santiago Hardy SO Central Arizona 9:27.61 1
49.940 (49.940) 1:43.099 (53.160) 2:38.951 (55.852) 3:36.639 (57.688)
4:34.612 (57.973) 5:33.203 (58.592) 6:32.373 (59.170) 7:31.425 (59.053)
8:30.367 (58.942) 9:27.607 (57.241)
11 Jordan Bramblett SR Embry-Riddle 9:29.06 1
57.163 (57.163) 1:53.431 (56.268) 2:49.767 (56.337) 3:46.571 (56.804)
4:43.067 (56.496) 5:39.384 (56.317) 6:37.284 (57.900) 7:37.249 (59.966)
8:37.226 (59.978) 9:29.057 (51.831)
12 Flyn Fuhrmann FR Mesa 9:30.07 2
53.198 (53.198) 1:48.768 (55.571) 2:42.640 (53.872)
3:37.204 (54.565) 4:34.465 (57.261) 5:33.791 (59.327)
6:33.791 (1:00.001) 7:33.320 (59.529) 8:33.149 (59.830)
9:30.070 (56.921)
13 Matthew Siegel JR Embry-Riddle 9:37.19 1
57.543 (57.543) 1:54.058 (56.516) 2:50.989 (56.931)
3:47.716 (56.727) 4:44.266 (56.550) 5:41.279 (57.013)
6:40.412 (59.134) 7:40.886 (1:00.475) 8:40.545 (59.659)
9:37.182 (56.637)
14 Jalen Chee FR Mesa 9:51.84 1
55.392 (55.392) 1:52.601 (57.209) 2:49.322 (56.721)
3:45.704 (56.383) 4:43.311 (57.607) 5:40.532 (57.221)
6:41.375 (1:00.844) 7:44.489 (1:03.114) 8:48.892 (1:04.404)
9:51.832 (1:02.940)
15 Samuel Johnny SR La Verne 9:53.71 2
55.263 (55.263) 1:51.373 (56.110) 2:49.720 (58.348)
3:49.481 (59.761) 4:49.488 (1:00.008) 5:51.256 (1:01.768)
6:52.261 (1:01.006) 7:54.527 (1:02.266) 8:56.567 (1:02.040)
9:53.704 (57.137)
16 Daniel Callahan FR Embry-Riddle 10:11.93 1
58.928 (58.928) 1:58.466 (59.538) 2:56.927 (58.462)
3:56.614 (59.687) 4:57.958 (1:01.344) 6:02.003 (1:04.046)
7:06.228 (1:04.225) 8:13.079 (1:06.852) 9:17.668 (1:04.590)
10:11.924 (54.257)
17 Marcelo Arcos SR La Verne 10:12.36 2
54.414 (54.414) 1:50.081 (55.668) 2:46.104 (56.023)
3:44.012 (57.908) 4:45.021 (1:01.010) 5:48.713 (1:03.693)
6:53.639 (1:04.926) 7:59.953 (1:06.315) 9:07.170 (1:07.217)
10:12.359 (1:05.190)
18 Jesus Aldana FR Central Arizona 10:16.89 1
55.405 (55.405) 1:52.620 (57.215) 2:49.427 (56.807)
3:46.025 (56.599) 4:44.217 (58.192) 5:46.554 (1:02.337)
6:52.892 (1:06.339) 8:01.496 (1:08.604) 9:10.045 (1:08.550)
10:16.882 (1:06.837)
19 Logan Harris FR Glendale 10:26.57 1
55.601 (55.601) 1:52.777 (57.176) 2:49.655 (56.878)
3:46.526 (56.872) 4:47.319 (1:00.794) 5:52.684 (1:05.365)
6:59.567 (1:06.883) 8:09.187 (1:09.621) 9:18.286 (1:09.099)
10:26.561 (1:08.275)
20 Alwyn Reid FR Dine College 10:29.31 1
55.823 (55.823) 1:52.923 (57.100) 2:51.425 (58.503)
3:51.113 (59.688) 4:52.520 (1:01.407) 5:56.069 (1:03.550)
7:01.231 (1:05.162) 9:23.115 (2:21.885) 10:29.304 (1:06.190)
10:29.304 (0.000)
21 Allen Fowler SO Central Arizona 10:30.42 1
56.203 (56.203) 1:53.158 (56.955) 2:50.284 (57.127)
3:49.061 (58.777) 4:51.535 (1:02.474) 5:58.252 (1:06.718)
7:06.887 (1:08.636) 8:17.811 (1:10.924) 9:27.518 (1:09.708)
10:30.417 (1:02.899)
22 Cauy James FR Dine College 10:53.38 1
58.464 (58.464) 1:59.447 (1:00.984) 3:02.623 (1:03.176)
4:07.645 (1:05.022) 5:15.557 (1:07.913) 6:24.224 (1:08.667)
7:33.572 (1:09.348) 8:42.056 (1:08.485) 9:49.762 (1:07.706)
10:53.376 (1:03.614)
23 Malcolm Peters FR Dine College 11:45.93 1
57.302 (57.302) 2:00.110 (1:02.809) 3:07.378 (1:07.268)
4:18.052 (1:10.674) 5:30.888 (1:12.836) 6:43.182 (1:12.295)
8:00.490 (1:17.309) 9:18.887 (1:18.397) 10:35.795 (1:16.909)
11:45.921 (1:10.126)
24 Kevin Jensen FR Dine College 12:15.63 1
58.668 (58.668) 1:58.568 (59.900) 3:02.093 (1:03.526)
4:10.823 (1:08.730) 5:25.021 (1:14.198) 6:44.135 (1:19.114)
8:06.623 (1:22.489) 9:30.928 (1:24.305) 10:55.445 (1:24.517)
12:15.630 (1:20.186)
-- Mitchell Small FR Unattached DNF 2
51.802 (51.802) 1:46.804 (55.002) 2:40.159 (53.356) 3:32.776 (52.617)
4:26.298 (53.523) 5:19.437 (53.139) 6:13.258 (53.822)
-- Habtamu Cheney FR Central Arizona DNF 2
54.102 (54.102) 1:49.656 (55.555) 2:45.284 (55.629) 3:41.267 (55.983)
Event 16 Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Shakeia Pinnick Elite Sports 8.66q 2
2 Chyenne Kimble JR Redlands 8.86q 1
3 Jayla Miles FR Cal St. LA 9.04q 2
4 Jessica Fields JR Redlands 9.05q 1
5 Terayah Stukes FR Glendale 9.13q 2
6 Mya Ferguson FR Cal St. LA 9.15q 2
7 Latoyia Brooks SO Central Arizona 9.20q 1
8 Janeth Moya SR Cal St. LA 9.33q 1
9 Regina Yeboah SO Central Arizona 9.37 1
10 Rees Young SO Mesa 9.44 1
11 Tamia Robinson SO Glendale 9.58 2
Event 16 Women 60 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Shakeia Pinnick Elite Sports 8.60
2 Jayla Miles FR Cal St. LA 8.94
3 Chyenne Kimble JR Redlands 9.02
4 Jessica Fields JR Redlands 9.09
5 Terayah Stukes FR Glendale 9.10
6 Latoyia Brooks SO Central Arizona 9.11
7 Janeth Moya SR Cal St. LA 9.30
8 Mya Ferguson FR Cal St. LA 9.32
Event 17 Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Edwin Adams SO Central Arizona 8.14q 3
2 Tevin Mayfield SR Unattached 8.32q 2
3 Francisco Castillo FR Glendale 8.42q 2
4 Jonathan Ply SO Central Arizona 8.44q 1
5 Chad Ponciano JR Azusa Pacific 8.69q 3
6 Sean Neely FR Central Arizona 8.81q 2
7 Cameron Bolt NAU Track Club 8.84q 1
8 Gregory Fernandez SO Arizona State 9.17q 1
9 Matthew Fields FR Paradise Valley 9.23 1
10 Zach Munoz JR Azusa Pacific 9.26 3
11 Jared Nation FR Paradise Valley 9.42 3
12 Cole Flowers FR Glendale 9.61 2
13 Juan Ortiz NAU Track Club 9.67 2
14 Darren Nguyen NAU Track Club 9.90 1
Event 17 Men 60 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Edwin Adams SO Central Arizona 8.03
2 Tevin Mayfield SR Unattached 8.34
3 Jonathan Ply SO Central Arizona 8.38
4 Francisco Castillo FR Glendale 8.41
5 Chad Ponciano JR Azusa Pacific 8.75
6 Cameron Bolt NAU Track Club 8.84
7 Sean Neely FR Central Arizona 8.90
Event 18 Women 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Central Arizona 'A' 4:06.95
1) Regina Yeboah SO 2) Onome Ugbisien FR
3) Latoyia Brooks SO 4) Erin Gibson FR
2 NAU Track Club 'A' 4:33.97
1) Kylie Wilcox 2) Renae Beckman
3) Bianca Rodriguez 4) Shantal Henry
Event 19 Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Mesa CC 'A' 3:20.56 2
1) William Blocker FR 2) Bryce Clemons SO
3) Dalton Honea SO 4) Marquis Brown-Tiller SO
2 Central Arizona 'A' 3:21.16 2
1) Edwin Adams SO 2) Demari Nicholson FR
3) Clifton Johnson FR 4) Isaiah Scoville FR
3 Paradise Valley 'A' 3:23.10 2
1) Tim White SO 2) Calvin Wilson SO
3) Marcus Fox FR 4) Ivan Zaharchenko SO
4 Glendale CC 'A' 3:25.97 2
1) Cole Flowers FR 2) Tre'Ron Griffith FR
3) Jamel Miller FR 4) Jamal Miller FR
5 Glendale CC 'B' 3:30.28 1
1) Kyle Kerr FR 2) Ambulai Quaye FR
3) Jesus Ortiz FR 4) Noah Lopez FR
6 NAU Track Club 'B' 3:48.17 1
1) Ray Langlais 2) Austin Engelbrecht
3) Juan Ortiz 4) Alec Callahan
Event 20 Women High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Lillian Lowe SO Arizona 1.79m 5-10.50
1.51 1.56 1.61 1.66 1.71 1.76 1.79 1.83
PPP PPP PPP PPP XO O XO XXX
2 Ada'ora Chigbo SO New Mexico 1.76m 5-09.25
1.51 1.56 1.61 1.66 1.71 1.76 1.79
PPP PPP PPP PPP O XO XXX
3 Erika Voyzey JR Arizona State 1.71m 5-07.25
1.51 1.56 1.61 1.66 1.71 1.76
PPP PPP PPP O O XXX
4 Regina Yeboah SO Central Arizona J1.71m 5-07.25
1.51 1.56 1.61 1.66 1.71 1.76
PPP PPP O O XXO XXP
5 Shannon Fritz JR New Mexico 1.66m 5-05.25
1.51 1.56 1.61 1.66 1.71
PPP PPP XO XO XXX
6 Katie Eidem SO Arizona State 1.61m 5-03.25
1.51 1.56 1.61 1.66
PPP O O XXX
7 Chinenye Agina FR Azusa Pacific J1.61m 5-03.25
1.51 1.56 1.61 1.66
PPP O XO XXX
8 Javany McDermott SO Cal St. LA 1.56m 5-01.25
1.51 1.56 1.61
XO O XXX
9 Olivia Magby FR Glendale J1.56m 5-01.25
1.51 1.56 1.61
O XXO XXX
10 Jalissa Smith SR Grand Canyon 1.51m 4-11.50
1.51 1.56
OPP XXX
-- Rees Young SO Mesa NH
1.51
XXX
-- Nicole Ross FR Mesa NH
1.51
XXX
-- Ebony Turner SR La Verne NH
1.51
XXX
-- Tabitha Miller JR Grand Canyon NH
1.51
XXX
Event 21 Men High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Deante Kemper Unattached 2.24m 7-04.25
1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15 2.18 2.21 2.24 2.27
PPP PPP PPP PPP O O O O O XO O XXX
2 Jin Qi Guo Sprint Station 2.18m 7-01.75
1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15 2.18 2.21
PPP PPP PPP PPP O O O XO XO XXX
3 Guo Wei Zhang Sprint Station 2.15m 7-00.50
1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15 2.18
PPP PPP PPP PPP PPP O O O XXX
4 Justice Summerset JR Arizona 2.10m 6-10.75
1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15
PPP PPP PPP PPP PPP O O XXX
5 Makel Hubbard FR Mesa J2.10m 6-10.75
1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15
PPP PPP PPP O O XO XO XXX
6 Elijah Hughes JR Arizona State 2.05m 6-08.75
1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10
PPP PPP PPP PPP XXO XO XXX
7 Obang Odol SR Northern Arizona 2.00m 6-06.75
1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05
PPP PPP PPP XXO O XXX
8 Ryan Bright SO Arizona State J2.00m 6-06.75
1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05
PPP PPP PPP O XO XXX
8 Raymon Harper FR Azusa Pacific J2.00m 6-06.75
1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05
PPP PPP PPP O XO XXX
10 Jonathan Ply SO Central Arizona 1.95m 6-04.75
1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
PPP PPP PPP O XXX
11 Charles Weed FR Grand Canyon J1.95m 6-04.75
1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
PPP PPP O XO XXX
12 Reed Bussey JR Arizona State J1.95m 6-04.75
1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
PPP PPP XO XO XXX
13 Zachary Mohler SO Glendale 1.85m 6-00.75
1.80 1.85 1.90
PPP XXO XXX
-- Gregory Fernandez SO Arizona State NH
1.80
XXX
-- Shaun Olachia FR Glendale NH
1.80
XXX
-- Marcus Naisant SO Mesa NH
1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
PPP PPP PPP PPP XXX
-- Juba McClay FR Mesa NH
1.80
XXX
Event 22 Women Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Kortney Ross SR Unattached 4.57m 15-00.00
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62 3.77 3.87 3.97 4.07 4.17 4.27 4.37 4.47 4.57 4.67
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XXO XXX
2 Madelyn Lundberg SO Grand Canyon 4.07m 13-04.25
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62 3.77 3.87 3.97 4.07 4.17
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO XO XO O O XXX
3 Karlee Fowler SR Risen 3.87m 12-08.25
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62 3.77 3.87 3.97
PPP PPP PPP PPP PPP O O O O XO XXX
3 Katie Daily SO Arizona 3.87m 12-08.25
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62 3.77 3.87 3.97
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XO XXX
5 Taylor Starkey JR AZ Pole Vault J3.87m 12-08.25
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62 3.77 3.87 3.97
PPP PPP PPP PPP PPP XO O XO XXO XXO XXX
6 Katherine Whiting SR New Mexico 3.77m 12-04.50
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62 3.77 3.87
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O XXX
7 Tommi Hintnaus SO Arizona State J3.77m 12-04.50
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62 3.77 3.87
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XO O XXX
8 Alyson Schwartz SO Grand Canyon J3.77m 12-04.50
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62 3.77 3.87
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XO XXX
9 Abigail Gray FR Azusa Pacific 3.62m 11-10.50
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62 3.77
PPP PPP PPP PPP PPP O O XO XXX
9 Shannon Fritz JR New Mexico 3.62m 11-10.50
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62 3.77
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XO XXX
11 Eden Henderson SR Unattached J3.62m 11-10.50
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62 3.77
PPP PPP PPP PPP XO O O XO XXX
12 Myka Steinbeisser FR Arizona State J3.62m 11-10.50
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62 3.77
PPP PPP PPP PPP PPP O O XXO XXX
13 Amanda Fassold FR Azusa Pacific 3.47m 11-04.50
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62
PPP PPP PPP PPP PPP O O XXX
14 Averie Brook Unattached J3.47m 11-04.50
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62
PPP PPP PPP O XXO XXO XXO XXX
15 Julianna Park FR Arizona State 3.32m 10-10.75
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47
PPP PPP PPP PPP PPP O XXX
16 Lacey Ellsworth Unattached J3.32m 10-10.75
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47
PPP PPP PPP XO O O XXX
16 Lily Standley FR Paradise Valley J3.32m 10-10.75
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47
PPP PPP PPP PPP XO O XXX
18 Mira Olden SO Unattached 3.17m 10-04.75
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32
PPP PPP PPP PPP O XXX
18 Morgan Adsit FR Grand Canyon 3.17m 10-04.75
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32
PPP PPP PPP PPP O XXX
20 Stephanie Casaus FR Paradise Valley J3.17m 10-04.75
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32
PPP O O O XO XXX
21 Karli Fawcett FR Paradise Valley J3.17m 10-04.75
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17 3.32
PPP PPP O XO XXO XXX
22 Maddy Fritts SR Unattached 3.02m 9-10.75
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17
PPP PPP PPP O XXX
22 Calla Spoon SR Unattached 3.02m 9-10.75
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17
PPP PPP O O XXX
24 Shea Gilman SR Unattached J3.02m 9-10.75
2.57 2.72 2.87 3.02 3.17
PPP PPP PPP XXO XXX
25 emily kahler SR Unattached 2.72m 8-11.00
2.57 2.72 2.87
O O XXX
Event 23 Men Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Cole Walsh Unattached 5.57m 18-03.25
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95 5.10 5.25 5.35 5.45 5.57 5.67
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XO O XXX
2 Garrett Starkey SR AZ Pole Vault 5.45m 17-10.50
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95 5.10 5.25 5.35 5.45 5.57
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XO XO XXX
3 Audie Wyatt AZ Pole Vault 5.35m 17-06.50
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95 5.10 5.25 5.35 5.45
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XXX
4 Matthew Eckles SR Arizona State J5.35m 17-06.50
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95 5.10 5.25 5.35 5.45
PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO O XO O XXX
5 Pau Tonnesen Risen 5.25m 17-02.75
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95 5.10 5.25 5.35
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O XXX
5 Nathan Richartz Risen 5.25m 17-02.75
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95 5.10 5.25 5.35
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XXX
7 Scott Marshall SR Unattached J5.25m 17-02.75
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95 5.10 5.25 5.35
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO XO XXX
8 Grant Sisserson Risen 5.10m 16-08.75
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95 5.10 5.25
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XXX
9 Keaton Daniel SR Unattached 4.95m 16-02.75
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95 5.10
PPP PPP PPP O O O XO XXX
9 August Kiles AZ Pole Vault 4.95m 16-02.75
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95 5.10
PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO XXX
9 Alec Hsu Unattached 4.95m 16-02.75
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95 5.10
PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO XXX
12 Zachary Galgan SO Grand Canyon 4.80m 15-09.00
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95
PPP PPP PPP O XXO XO XXX
13 Owen DeSilva SO Central Arizona 4.65m 15-03.00
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80
PPP PPP PPP XO O XXX
14 Timothy Ellis SR Risen J4.65m 15-03.00
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80
PPP PPP XXO XO O XXX
15 Joseph Castellanos SR Grand Canyon J4.65m 15-03.00
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80
PPP PPP PPP XO XO XXX
16 Austin Moeller SO Grand Canyon J4.65m 15-03.00
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80
PPP PPP PPP O XXO XXX
17 Adam Peterson SR Grand Canyon 4.50m 14-09.00
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65
PPP PPP PPP O XXX
18 Alejandro Avila SO Glendale J4.50m 14-09.00
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65
PPP O O XO XXX
19 Jonathan Ply SO Central Arizona J4.50m 14-09.00
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65
PPP XO O XXO XXX
20 Kyle Brown Unattached 4.35m 14-03.25
4.05 4.20 4.35 4.50
PPP PPP O XXX
21 William McMurry AZ Pole Vault J4.35m 14-03.25
4.05 4.20 4.35 4.50
PPP PPP XO XXX
22 Gabe Huerta SO Glendale 4.20m 13-09.25
4.05 4.20 4.35
O O XXX
23 Wendell Beck AZ Pole Vault 4.05m 13-03.50
4.05 4.20
XO XXX
24 Orion Hunter SR Unattached J4.05m 13-03.50
4.05 4.20
XXO XXX
24 Kolby Lewis SO Unattached J4.05m 13-03.50
4.05 4.20
XXO XXX
-- Gregory Fernandez SO Arizona State NH
4.05
XXX
-- Chandler Weisgerber FR Central Arizona NH
4.05
XXX
-- Ashton Zaidi Unattached NH
4.05
XXX
-- Jacob Kauffman SO Unattached NH
4.05
XXX
-- Michael Chadwick SO Arizona State NH
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95
PPP PPP PPP PPP PPP PPP XXX
Event 24 Women Long Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 J'Liyah Miles SR Cal St. LA 5.44m 17-10.25
5.35m 5.19m FOUL 5.44m FOUL 5.40m
2 Terayah Stukes FR Glendale 5.40m 17-08.75
5.31m 5.40m 5.36m FOUL 5.34m FOUL
3 Sydnee Larkin FR Arizona State 5.39m 17-08.25
FOUL 5.39m FOUL PASS PASS PASS
4 Lauren Tobias FR Arizona State 5.33m 17-06.00
5.03m FOUL 5.33m 4.76m 5.26m 5.29m
5 Damaris Hamilton SR Cal St. LA 5.27m 17-03.50
5.27m 5.24m FOUL 5.20m 5.22m PASS
6 Kara Romani SR Redlands 5.17m 16-11.50
4.99m 4.95m 5.06m 5.10m 5.10m 5.17m
7 Regina Yeboah SO Central Arizona 5.12m 16-09.75
4.86m 4.93m FOUL PASS 5.12m 4.95m
8 Tori Roberts Arizona Elit 5.04m 16-06.50
5.04m 4.99m 4.47m FOUL 4.97m 4.91m
9 Rees Young SO Mesa 5.03m 16-06.00
FOUL 4.87m 4.70m 5.03m PASS PASS
10 Hailey Holmes FR Central Arizona 4.81m 15-09.50
4.73m 4.64m 4.81m
11 Amara Young SO Cal St. LA J4.81m 15-09.50
FOUL 4.81m FOUL
12 Javany McDermott SO Cal St. LA 4.74m 15-06.75
4.74m 4.63m 4.67m
13 Bailey Kirkham SO Paradise Valley 4.44m 14-07.00
4.36m 4.44m 4.35m
Event 25 Men Long Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Phillip Austin FR Arizona 7.39m 24-03.00
6.56m 7.18m 7.27m 7.20m 7.39m 7.14m
2 Carlton Lavong Unattached 7.29m 23-11.00
7.29m 7.07m 7.12m 7.00m FOUL 7.12m
3 Derrick Monroe SR Arizona State 7.25m 23-09.50
7.14m FOUL 7.25m 6.45m 7.12m FOUL
4 Jermel Jones II FR Azusa Pacific 7.03m 23-00.75
6.78m 7.03m 6.89m 6.97m 6.82m 6.99m
5 Marcus Naisant SO Mesa 7.02m 23-00.50
6.64m 6.91m FOUL 7.02m FOUL FOUL
6 Tyrek McNeese FR Arizona State 6.92m 22-08.50
6.74m 6.83m 6.92m 6.53m 6.43m 6.60m
7 Kyle Ambat SR La Verne 6.86m 22-06.25
FOUL 6.49m 6.78m 6.86m FOUL 6.78m
8 Raymon Harper FR Azusa Pacific 6.82m 22-04.50
6.82m 6.45m 6.69m PASS PASS PASS
9 Kyle Cole FR Azusa Pacific 6.71m 22-00.25
6.66m 6.31m 6.71m 6.66m 6.61m FOUL
10 Cutberto Sanchez FR Mesa 6.60m 21-08.00
6.42m FOUL 6.60m
11 Cameron Peters NAU Track Club 6.54m 21-05.50
FOUL 6.54m FOUL
12 Gevon Grimes FR Mesa 6.52m 21-04.75
6.08m 6.52m 6.51m
13 Juba McClay FR Mesa 6.42m 21-00.75
6.33m FOUL 6.42m
14 Chad Ponciano JR Azusa Pacific 6.34m 20-09.75
6.34m 6.12m 6.15m
15 Zach Munoz JR Azusa Pacific 6.19m 20-03.75
6.19m 5.96m FOUL
16 Makel Hubbard FR Mesa 5.90m 19-04.25
5.70m 5.85m 5.90m
17 James Koch FR Grand Canyon 5.85m 19-02.50
5.85m FOUL 5.52m
18 Jared Nation FR Paradise Valley 5.79m 19-00.00
5.66m 5.61m 5.79m
Event 26 Women Triple Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Sydnee Larkin FR Arizona State 12.16m 39-10.75
12.16m 12.00m FOUL PASS PASS PASS
2 Sammy Evans Unattached 11.78m 38-07.75
FOUL FOUL 11.78m FOUL FOUL 11.72m
3 Olivia Nash JR Azusa Pacific 11.71m 38-05.00
FOUL 11.47m FOUL 10.17m 11.56m 11.71m
4 Damaris Hamilton SR Cal St. LA 11.57m 37-11.50
11.36m FOUL 11.40m 11.40m FOUL 11.57m
5 Javany McDermott SO Cal St. LA 11.00m 36-01.25
10.76m 10.73m 10.70m 10.80m 11.00m 10.87m
6 BaiLee Flake FR Paradise Valley 10.47m 34-04.25
10.14m FOUL 10.16m 10.47m FOUL PASS
-- Hailey Holmes FR Central Arizona FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Tabitha Miller JR Grand Canyon FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 27 Men Triple Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Imani Lee SO Arizona 14.26m 46-09.50
14.26m 14.07m 13.10m PASS PASS PASS
2 Ivan Hinson SO Arizona State 13.84m 45-05.00
13.68m 13.56m 13.84m 13.52m 13.73m 13.79m
3 Kyle Ambat SR La Verne 13.47m 44-02.50
13.32m FOUL FOUL 13.26m 13.47m FOUL
4 Devon McLean FR Central Arizona 12.83m 42-01.25
FOUL 12.26m 12.83m 12.82m FOUL PASS
5 Cameron Peters NAU Track Club 12.48m 40-11.50
FOUL 12.16m FOUL FOUL 12.30m 12.48m
Event 28 Women Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Devia Brown SO Central Arizona 17.76m 58-03.25
15.91m 16.64m 17.76m FOUL PASS PASS
2 Cherisse Murray SO Central Arizona 16.28m 53-05.00
16.21m 16.28m 15.94m 16.03m FOUL 16.01m
3 Reyna Ta'amu SR Redlands 14.44m 47-04.50
14.44m 13.31m 13.57m 14.20m FOUL FOUL
4 Matilde Roe FR Northern Arizona 14.20m 46-07.25
FOUL 14.01m FOUL 14.20m FOUL FOUL
5 Courtney Logan SR Grand Canyon 13.91m 45-07.75
13.91m FOUL FOUL 13.02m 13.77m 13.65m
6 Alexa Dragone SO Northern Arizona 13.78m 45-02.50
13.41m 13.78m FOUL FOUL 13.61m FOUL
7 Allison Mady SR New Mexico 13.46m 44-02.00
FOUL FOUL 12.43m 13.46m FOUL FOUL
8 Samaria McDonald FR Grand Canyon 11.73m 38-06.00
11.29m 11.73m 11.54m FOUL 11.02m FOUL
9 Ziakerah Mumin FR Glendale 11.64m 38-02.25
11.50m 11.64m 11.58m 11.11m 11.20m 11.24m
10 Olivia Lentz FR Glendale 10.19m 33-05.25
10.19m FOUL 9.97m
11 Yessie Valencia SO Glendale 10.05m 32-11.75
10.05m FOUL 9.80m
12 Robyn Webb JR Cal St. LA 9.02m 29-07.25
8.11m 8.58m 9.02m
Event 29 Men Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Parker Joens SO Northern Arizona 17.09m 56-01.00
16.93m FOUL 16.94m 17.09m 16.74m FOUL
2 Jake Arnold FR Northern Arizona 16.07m 52-08.75
15.83m 15.94m 16.07m 15.97m 15.71m 15.74m
3 Maxwel Myers FR Grand Canyon 15.47m 50-09.25
FOUL 13.65m 15.47m FOUL FOUL FOUL
4 Jorden Okyere FR Grand Canyon 15.18m 49-09.75
13.42m 15.18m 15.12m FOUL 14.92m FOUL
5 Johann Jeremiah FR Central Arizona 15.17m 49-09.25
FOUL 15.07m FOUL 15.17m FOUL FOUL
6 Moataz Hassan FR Grand Canyon 15.14m 49-08.25
FOUL 14.46m 14.50m 15.14m FOUL FOUL
7 Brady Williams JR Northern Arizona 14.99m 49-02.25
14.68m 14.99m 14.82m 14.57m 14.87m 14.80m
8 William Beaudry FR Northern Arizona 14.96m 49-01.00
14.03m 14.75m FOUL FOUL FOUL 14.96m
9 Pau Tonnesen Risen 14.43m 47-04.25
13.60m FOUL 14.43m 13.85m 14.12m FOUL
10 Otoniel Costa Badjana FR Central Arizona 14.09m 46-02.75
FOUL 14.09m FOUL
11 Deshon Toney FR Grand Canyon 13.59m 44-07.00
FOUL 13.59m FOUL
12 Matthew Fields FR Paradise Valley 12.39m 40-07.75
12.39m 12.07m 11.69m
13 Chad Ponciano JR Azusa Pacific 11.44m 37-06.50
11.01m 11.25m 11.44m
14 Zach Munoz JR Azusa Pacific 11.09m 36-04.75
10.70m 11.09m 10.88m
Event 30 Women Weight Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Sykora Walker SO Northern Arizona 17.20m 56-05.25
16.61m 16.23m 16.57m 16.57m 16.08m 17.20m
2 Courtney Logan SR Grand Canyon 17.03m 55-10.50
16.62m FOUL 16.71m 16.85m FOUL 17.03m
3 Alexa Dragone SO Northern Arizona 16.06m 52-08.25
16.06m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
4 Yessie Valencia SO Glendale 15.96m 52-04.50
FOUL 15.96m 15.38m FOUL 15.57m FOUL
5 Samaria McDonald FR Grand Canyon 15.13m 49-07.75
14.95m 14.10m 14.84m 15.13m FOUL 14.95m
6 Sabrina Degnan SR Occidental 15.05m 49-04.50
14.14m 14.21m FOUL 15.05m FOUL 14.55m
7 Paige Inman JR Northern Arizona 14.30m 46-11.00
FOUL 13.90m 14.05m 14.30m 13.92m FOUL
8 Olivia Lentz FR Glendale 13.55m 44-05.50
13.55m 12.87m 13.26m 12.55m 13.28m FOUL
9 Ziakerah Mumin FR Glendale 13.03m 42-09.00
11.46m 13.03m 11.95m FOUL FOUL FOUL
10 Monay Branham SO Glendale 11.06m 36-03.50
10.72m 11.06m 10.31m
11 Anna-Helene Augusta SR Cal St. LA 10.50m 34-05.50
FOUL 10.46m 10.50m
-- Devia Brown SO Central Arizona FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Cherisse Murray SO Central Arizona FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 31 Men Weight Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Israel Oloyede SO Paradise Valley 20.45m 67-01.25
18.21m 18.52m 19.87m 19.25m 20.45m 20.02m
2 Brady Williams JR Northern Arizona 19.80m 64-11.50
18.46m FOUL 18.68m 18.76m 19.80m 19.11m
3 Kevin Cooney JR Northern Arizona 18.90m 62-00.25
16.56m 17.30m 18.90m FOUL FOUL FOUL
4 William Beaudry FR Northern Arizona 18.36m 60-03.00
17.47m FOUL 17.76m 18.36m FOUL FOUL
5 Jacob Kaufman SO Northern Arizona 17.40m 57-01.00
15.72m 16.98m 17.40m 17.36m FOUL 17.21m
6 John Murphy FR Northern Arizona 16.94m 55-07.00
15.93m 16.77m 16.76m FOUL FOUL 16.94m
7 Jake Arnold FR Northern Arizona 15.55m 51-00.25
14.14m 15.27m 14.93m 15.55m FOUL FOUL
8 Justin Saxe JR Northern Arizona 15.31m 50-02.75
14.70m 14.35m FOUL 15.31m FOUL FOUL
9 Colton Root SO Mesa 14.46m 47-05.25
14.46m 14.43m FOUL FOUL 14.44m FOUL
10 Jorden Okyere FR Grand Canyon 13.87m 45-06.25
13.87m FOUL FOUL
11 Maxwel Myers FR Grand Canyon 13.85m 45-05.25
12.97m 12.99m 13.85m
12 Matthew Fields FR Paradise Valley 13.38m 43-10.75
13.22m 12.52m 13.38m
13 Deshon Toney FR Grand Canyon 12.78m 41-11.25
FOUL FOUL 12.78m
14 CJ McMullen Unattached 12.66m 41-06.50
12.66m FOUL FOUL
15 Moataz Hassan FR Grand Canyon 11.67m 38-03.50
11.67m FOUL FOUL
Like·Comment·Share·E-mail·2143 views
History for Northern Arizona Indoor Tune-Up
Show 4 more
|